Knihovna Třinec

Jedinečný prostorem a centrum zážitků, příběhů a milovníků knížek. Třinecká knihovna získala za své aktivity mnohá prestižní ocenění. Odborníci a široká veřejnost na knihovnících z Třince oceňuje jejich inovativní přístup a důraz na rozvoj čtenářské gramotnosti a kritického myšlení. Ke čtení vedou děti od útlého věku. Ročně připraví stovky programů s regionálním i mezinárodním přesahem, například literární festival ČteFesT. Jejich posledním počinem podporujícím čtenáství a rozvíjející lásku k literatuře je mobilní aplikace Čtenářský metr.

Podpůrné programy

***

Čtenářský metr

Unikátní knižní rádce pro malé i velké čtenáře vznikl v roce 2019 jako nástěnný metr. Podle výšky a věku doporučuje kvalitní knížky pro holky i kluky. V roce 2021 vznikla jeho nová verze a také polská varianta. O rok dříve světlo světa spatřila stejnojmenná aplikace, která je dostupná pro systémy Android a iOS. Interaktivním způsobem doporučuje knížky podle témat, žánrů a věku. Kolik dítě knih přečte, o tolik čtemetrů vyroste.
Na vizuálním zpracování papírové verze a mobilní aplikace se podílela grafická dílna UUtěrky.

Staň se čtenářem se čtenářským metrem zde.

***

ČteFesT

Prvního ročník Čtenářského festivalu v Třinci - ČteFesTu - se uskutečnil v roce 2021. Festival trval téměř měsíc a autorská čtení, workshopy a setkání navštívilo 4200 návštěvníků, z nichž více než polovinu tvořily děti. Třinec se stal díky společnému úsilí knihovníků, pedagogů a dalších dobrovolníků na malou chvíli hlavním městem čtenářství, čtení a kvělitní literatury. Hosty byli například Karin Lednická, Petr Horáček, manželé Ester a Milan Staří nebo Marka Míková.

V současné chvíli knihovna připravuje další ročník festivalu.

***

Pohádkový les

Tradiční akce pro rodiny, na kterou míří rodiče s dětmi z blízkého a širokého okolí a která se koná každý rok v třineckém lesoparku. Skupiny vyrážení a pohádkové dobrodružství lesem, na kterém plní zábavné úkoly. 

***

MRKni, čtenářské kluby a podpora čtenářství

MRKni (Máme Rádi Knížky) je klub pro rodiny s dětmi. Knihovníci a knihovnice z Třince v rámci pravidelných setkání pracují knihou a pohádkovým příběhem a ukazují dětem a jejich rodičům, jak s nimi dále pracovat a rozvíjet je. Podporují tím vztah ke knihám a lásku ke čtení.

***