Spisovatelka a ilustrátorka

Markéta Vítková se ve svých knihách ráda toulá světem dětské fantazie. Navíc se rozhodla dětským čtenářům představovat různé hendikepy a poruchy. Vždycky ráda kreslila, proto si většinu knih i sama ilustruje.

***

Besedy a zážitkové semináře

Pro Markétu je radost, když se může setkat se čtenáři naživo. Pořádá pro školy, školky, knihovny a jiné dětské kolektivy besedy například o tom, jak vzniká kniha nebo o dinosaurech, při kterých nechybí autorské čtení. Hendikepy a knihy o nich se snaží dětem přiblížit při zážitkových seminářích. K tématu jaké to je být nevidomý má program nachystaný od jedné hodiny až na celé dopoledne. S psycholožkou Kateřinou Čížkovou pak společně odhalují dětem autismus.

Máte-li zájem o besedu napište zde.

***

Vlastní ilustrace 

Malování, kreslení, stříhání, lepení, tisk a jiné tvoření ji vždy bavilo. Chodila tedy na výtvarný obor do ZUŠ v Hradci Králové a vystudovala výtvarnou výchovu s biologií na pedagogické fakultě. A má radost, když může své knihy ilustrovat různými technikami. Vyzkoušela tak již barevný linoryt, koláže, akvarelové pastelky nebo malbu.

***

Knihy o poruchách a hendikepech

Protože měla Markéta Vítková nevidomého tchána, napsala knihu Narozeninová kočka, která představuje dětem které vidí svět zrakově postižených. Titul se dostal i do projektu Čtení pomáhá a dočkal se speciálního vydání, kde je samotný příběh nahraný jako audio, včetně kočičích písniček a k němu jsou navázané hravé úkoly a zajímavosti, napsané klasickým, ale i Braillovým písmem.

Ve stejném formátu vydala Markéta s psycholožkou Kateřinou Čížkovou knihu Jak barevná je modrá, přibližující svět dětí a lidí s autismem. V knize jsou hravé prvky a aktivity. Na 31. podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě získal titul ocenění nejkrásnější dětská kniha a v soutěži Nejkrásnější knihy roku 2021, vyhlašované Ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví cenu za polygrafii.

Aktuálně chystá se Zbyňkem Švehlou knihu o tom, jaké to je být na vozíku.

***

Hmatové modely nejen ke knihám

Dostala se se svým projektem hmatová kniha do Laboratoře Nadace Vodafone, kde ji propojili s firmou Průša. Vznikla tak spolupráce, kdy se vytváří modely pro 3D tisk. Nejprve k titulu Kamil - malíř snů, který představuje našeho malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka a poté k Překvapení skřítka Modrovouska. Primárně jsou modely dělané tak, aby vyhovovaly zrakově postiženým a umožnily jim více vnímat obsah knihy a také si s ním libovolně hrát. Ale jsou vhodné samozřejmě i pro všechny ostatní, kteří si rádi hrají s příběhy.

Ambicí je, aby se vytvářely hmatové modely nejen ke knihám, ale i takové, o které budou mít zrakově postižení zájem a aby se do jejich tvorby zapojila široká komunita kolem 3D tisku.

Odkaz na video zde.

***

Audio knihy

I díky tomu, že pracovala v knize Narozeninová kočka s tématikou zrakově postižených, pro které je audio formát knih komfortní, se snaží většinu svých titulů postupně převádět do audio verze. Její knihy namluvili například Pavla Tomicová, Jaromír Meduna, Taťjána Medvecká, Petr Stach, Jan Bílek, Alena Kubínová nebo Jiří Kniha.

Nejnovější kniha před dokončením je Poznej květiny, stromy, zvířátka, kterou v papírové podobě vydala Grada a kterou velmi hravě namluvil herec Jiří Kniha. 

***