O kroketu

***

HISTORIE KROKETU

Za místo vzniku kroketu se uvádí Francie, přelom 18. a 19. století. Máme zde dvě teorie - buďto se hra postupně vyvinula z hry paille maille (čti pel mel - zdomácnělo jako “chaos”) či byla vyvinuta jako hra francouzských venkovanů. Díky irským turistům se pak pozvolna přesunula na britské ostrovy. Jsme v polovině devatenáctého století a kroket v Anglii zažívá svůj rozmach -  jistě si, ať už z literatury či dobových filmů, vybavujete, jak bylo důležité, pro vážené postavení ve společnosti, se hře alespoň částečně věnovat. 

V roce 1900 se kroket poprvé dostal na Olympijské hry, do Paříže. Za zlatý věk se obecně považuje meziválečné období. Po druhé světové válce nastalo velké rozšíření mezi méně majetné vrstvy. Patronace nad britskou asociací se chopila osobně královna Alžběta II. a objevila se tak celá plejáda excelentních kroketistů. Od devadesátých let minulého století lze sledovat postupné rozšiřování hry po celém světě a to včetně České republiky.

PODSTATA HRY

Hru proti sobě hrají dvě strany (dva hráči, nebo dvě dvojice hráčů) na upraveném “kurtu” či travnaté zahradě. Vyhraje ta strana, která oběma svými koulemi projede všechny branky v patřičném pořadí a dotkne se jimi středového kolíku.

TŘI DRUHY KROKETU

Slovo kroket do sebe pojímá tři naprosto rozdílné hry. 

Zahradní kroket - velmi široké branky v obvyklém počtu devíti či desíti, lehké dřevěné koule o menším průměru, relativně krátké hole s miniaturními kladivy. Bývá hráván na téměř jakémkoliv terénu. 

Asociační kroket (též mezinárodní kroket) - provozuje se na pečlivě udržovaných travnatých kurtech, jež svou rovností v nejlepších klubech předčí i golfový povrch. Kurt obsahuje 6 poměrně úzkých branek, jeden (středový) kolík, zhruba půl kilogramové plastové koule a cca dvoukilové hole. 

Golf kroket - Hraje se s obdobným vybavením jako asociační kroket, avšak ve hře se nepoužívají žádné druhy krokovacího úderu, principem hry je pouze projíždění brankami. Tento druh kroketu je svižnější, hráči tolik nečekají, ale bez prodlev se střídají ve hře. Začíná být velice oblíbeným a rozšířeným. 

KROKET NENÍ KRIKET

Změnou pouhého jednoho písmena pojmenovává úplně jiný sport. Kriket je kolektivní míčová hra, kterou proti sobě hrají dvě družstva po dvanácti hráčích. Hraje se na oválném hřišti. Kriketu se věnuje cirka 120 milionů hráčů v mnoha zemích, což z něj dělá druhý nejpopulárnější sport na světě.