Zahradní hra KROKET

Už jste někdy hráli kroket? A víte, že kroketu jsou tři druhy? Že je to hra s pořádnou porcí historie a že nevznikla v Anglii, jak si možná myslíte? Věděli jste snad, že kroket byl v roce 1900 poprvé zařazen mezi disciplíny Olympijských her? Možná si kladete otázku, jak složité je propracovat již existující zahradní hru tak, aby byla zajímavá a hravá… Pojďme se na to společně podívat. Jak se říká, pěkně od Adama.

HISTORIE KROKETU

Za místo vzniku kroketu se uvádí Francie, přelom 18. a 19. století. Máme zde dvě teorie - buďto se hra postupně vyvinula z hry paille maille (čti pel mel - zdomácnělo jako “chaos”) či byla vyvinuta jako hra francouzských venkovanů. Díky irským turistům se pak pozvolna přesunula na britské ostrovy. Jsme v polovině devatenáctého století a kroket v Anglii zažívá svůj rozmach -  jistě si, ať už z literatury či dobových filmů, vybavujete, jak bylo důležité, pro vážené postavení ve společnosti, se hře alespoň částečně věnovat. 

V roce 1900 se kroket poprvé dostal na Olympijské hry, do Paříže. Za zlatý věk se obecně považuje meziválečné období. Po druhé světové válce nastalo velké rozšíření mezi méně majetné vrstvy. Patronace nad britskou asociací se chopila osobně královna Alžběta II. a objevila se tak celá plejáda excelentních kroketistů. Od devadesátých let minulého století lze sledovat postupné rozšiřování hry po celém světě a to včetně České republiky.

PODSTATA HRY

Hru proti sobě hrají dvě strany (dva hráči, nebo dvě dvojice hráčů) na upraveném “kurtu” či travnaté zahradě. Vyhraje ta strana, která oběma svými koulemi projede všechny branky v patřičném pořadí a dotkne se jimi středového kolíku.

TŘI DRUHY KROKETU

Slovo kroket do sebe pojímá tři naprosto rozdílné hry. 

Zahradní kroket - velmi široké branky v obvyklém počtu devíti či desíti, lehké dřevěné koule o menším průměru, relativně krátké hole s miniaturními kladivy. Bývá hráván na téměř jakémkoliv terénu. 

Asociační kroket (též mezinárodní kroket) - provozuje se na pečlivě udržovaných travnatých kurtech, jež svou rovností v nejlepších klubech předčí i golfový povrch. Kurt obsahuje 6 poměrně úzkých branek, jeden (středový) kolík, zhruba půl kilogramové plastové koule a cca dvoukilové hole. 

Golf kroket - Hraje se s obdobným vybavením jako asociační kroket, avšak ve hře se nepoužívají žádné druhy krokovacího úderu, principem hry je pouze projíždění brankami. Tento druh kroketu je svižnější, hráči tolik nečekají, ale bez prodlev se střídají ve hře. Začíná být velice oblíbeným a rozšířeným. 

KROKET NENÍ KRIKET

Změnou pouhého jednoho písmena pojmenovává úplně jiný sport. Kriket je kolektivní míčová hra, kterou proti sobě hrají dvě družstva po dvanácti hráčích. Hraje se na oválném hřišti. Kriketu se věnuje cirka 120 milionů hráčů v mnoha zemích, což z něj dělá druhý nejpopulárnější sport na světě.

Osobností našeho golf kroketu se stal pan IVO MARTÁK

Pakliže jste pozorně četli, musíte souhlasit, že vymyslet již propracovanou hru, s letitou tradicí a svým hráčským zázemím, vůbec není jednoduché. I to jsou důvody, proč jsme oslovili pana Ivo Martáka, profesionálního hráče kroketu. Jemu se naše idea vytvořit kroket, co nejvíce se podobající asociačnímu - sportovnímu kroketu, velice zalíbila. 

Ruku dalo slovo a začaly vznikat první návrhy. Konzultace a zpětná vazba pana Martáka udávaly směr celého projektu. Nakonec vznikl kroket z kvalitního dřeva jatoby a akátu, doladěn nejen výrobně, ale i po stránce designu, s parametry profi kroketu. 

A tak se původní záměr a designerská vize, vytvořit zahradní kroket, volně vykrystalizovala ve sloučeninu asociačního-sportovního kroketu a golf kroketu. Proč? Golf kroket je v dnešních dnech hrou, která v rámci “volné zábavy” udává směr. Těší se čím dál větší oblibě a bývá odpočinkovým relaxem i pro hráče na profesionální úrovni. Jeho pravidla jsou svižnější a zábavnější. 

Panu Martákovi a Tomáši Vrtnému největšímu znalci pravidel kroketu v ČR a člena disciplinární a rozhodčí komise Asociaciace Českomoravského kroketu, který pro nás napsal pravidla hry na míru, vděčíme za to, že je náš kroket vlastně poloprofesionální hrou. Nejen to! Naše hrací hole jsou tak propracované, že se vůbec nemusíte bát troufnout si zahrát i proti profesionálnímu hráči!

Výsledkem jsou 2 sady kroketu s jedním či 2 holemi, brankami, kolíkem, vakem a návodem s pravidly hry. 

Vše je vyrobeno HANDMADE v malých sériích. Myslíme si totiž, že lidskou zručnost stroj nenahradí.

GOLF KROKET se symboly

Golf kroket je jednodušší variantou asociačního kroketu. Hraje se se stejným vybavením jako asociační kroket. Hlavním principem hry je projíždění koulí vytyčenými brankami. Pravidla jsou snazší, svižnější a jednotlivé hry časově méně náročné. Díky tomu se stal golf kroket pro hráče i diváky velmi populární, a to nejenom v zahraničí, ale i v Česku!

Sada obsahuje poloprofesionální hůl, branky, kolík a hrací koule zdobené symboly s minimalistickým designem. Vše vyrobeno z certifikovaného dřeva.

#design #golfkroket #designlackova #UAX #vyvoj #vyroba #kvalita #kovocite #osobnost #ivomartak #tomasvrtny #pravidlaAČMK #didawood #minimalismus #certifikovanedrevo #vojtechvladar

TAŠKA NA GOLF KROKET

Přejete si spíš tašku, než vak? Obojí je k mání! Pakliže raději sáhnete po tašce přes rameno… Pak by Vás mohl zajímat designérský počin Katky Vavrouškové. Navrhla tašku v několika barevných variantách, z pečlivě vybraného materiálu a s čistě prošitými stehy. Předností tašky je dno z překližky jako ochrana před hroty. Uzamykatelná kapsička s nepromokavými zipy na návod či jiné drobnosti.

“Co ti to čouhá z tašky?” ptá se kolemjdoucí. “Přece kroketové hrací hole!”

#spolupracedidawood #taska #coverbykaterina #prostory.work #design #golfkroket #vyvoj #vyroba #kvalita #kovocite #stylovka #minimalismus  #presrameno #vojtechvladar

GOLF KROKET UAX s kreslenými postavičkami

A aby to nebyla nuda a kroketové koule s holí jste od sebe bezpečně a pohodlně rozeznali, grafický designér firmy UAX, Radek Leskovjan, navrhl zdobení jednotlivých hracích elementů ručně kreslenými obrázky, které potěší děti i dospělé svým hravým a veselým designem. 

UAX je českou značkou, s vlastní šicí dílnou, vyrábějící stylové oblečení pro volný čas. Není se čemu divit, že pod jejich taktovkou vznikl i náš kroketový vak.

#spolupracedidawood #design #golfkroket #designlackova #radekleskovjan #UAX #vyvoj #vyroba #kvalita #kovocite #osobnost #ivomartak #tomasvrtny #pravidlaAČMK #kreslenepostavicky #vak